31 października 2016

Jo Nesbo - "Czerwone gardło" Czy seria wreszcie nabierze tempa?

"Harry obserwował czerwony autobus dojeżdżający do przystanku. Z boku miał reklamę Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Storebrand.
- Możesz mi powiedzieć, szefie, dlaczego nazywają to ubezpieczeniem na życie, skoro tak naprawdę to ubezpieczenie na śmierć?"Genialny śledczy norweskiej policji Harry Hole trafia przypadkiem na trop bardzo drogiego karabinu snajperskiego marki Marklin. Postanawia podjąć śledztwo w tej sprawie. Dochodzenie zaczyna prowadzić go w bardzo niebezpieczne towarzystwo. Harry chcąc rozwikłać tę zagadkę kręci się ciągle w kręgach neonazistów i byłych żołnierzy walczących na wojnie. Czy to przypadek, że przy miejscu w którym spotykają się neofaszyści odnaleziony zostaje stary hitlerowiec z poderżniętym gardłem? Wszystko zaczyna wskazywać, że aby rozwiązać tę zagadkę trzeba będzie sięgnąć daleko daleko w przeszłość... Aż do czasów drugiej wojny światowej.  Harry z każdym dniem śledztwa zaczyna dostrzegać wszystko coraz wyraźniej tylko ma też świadomość, że czas na pewno nie jest jego sprzymierzeńcem. Trzeba dojść do rozwiązania nim dojdzie do tragedii...Tylko czy możliwe jest to, że komisarz ściga hitlerowca, który zginął na wojnie?

Szczerze przyznaję się, że dwie pierwsze części tej serii nie porwały mnie. Nie sprawiły, że książka "Czerwone gardło" była dla mnie oznaczona jako priorytet na mojej liście "do przeczytania". Jak dodamy do tego czcionkę która w tym niewielkim wydaniu jest niczym małe mróweczki to przyszłość nie jawiła się w zbyt ciekawych barwach. Jednak na całe szczęście życie pokazało po raz kolejny jak jest przewrotne. Od pierwszych stron zacząłem czuć, że to będzie najlepsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie książek pana Nesbo. Dlaczego? W zasadzie to ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Ale od początku czytanie sprawiało mi wielką przyjemność. Kryminalna opowieść połączona z historycznymi wstawkami z czasów drugiej wojny światowej powodowało, że dla mnie czyli miłośnika historii "Czerwone  gardło" było nie lada gratką. Strona po stronie. Rozdział po rozdziale stopień emocji i ciekawości podnosił się coraz wyżej aż do końca w którym chciało się powiedzieć: "Harry myśl szybciej i ratuj ten świat przed tragedią nim będzie za późno".
I właśnie tym zdaniem płynnie możemy przejść do kolejnego wielkiego plusa tej książki czyli jej głównego bohatera, którym jest Harry Hole. Inteligentny, błyskotliwy, potrafiący łączyć nawet najdrobniejsze szczegóły w jedną spójną całość sprawił, że polubiłem go od samego początku serii (książki nie podbiły mojego serca ale ich bohater już tak). Jego spryt i świetne poczucie humoru powodują, że nie przeszkadza mi nawet to, że czasem zdarza mu się nadużywać pewnych trunków. Myślę, że każda świetna seria opiera się na kreacji charyzmatycznej i intrygującej postaci. W tym przypadku jest to bohater z problemami ale takich chyba nie da się właśnie nie lubić.
Reasumując to wszystko z całą stanowczością mogę stwierdzić, że o ile po dwóch pierwszych częściach tej serii ogromnym fanem tego norweskiego autora nie byłe o tyle teraz po lekturze "Czerwonego gardła" to zdanie zdecydowanie się odmieniło. Gorąco polecam sięgnąć Wam po tę  książkę, bo moim zdaniem naprawdę warto. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz