9 marca 2017

Monika poleca: Mniej popularne książki, które musicie poznać #5

Zawsze książki polecam Wam ja. Ale nawet najbardziej genialny umysł (czytaj: mój) się kiedyś wyczerpuje.


No dobra, może nie wyczerpuje ale zawsze nadchodzi ten moment w którym coraz ciężej przychodzi znajdywanie fajnych (mniej znanych) książek.
Ale jako, że nie chce tej serii wpisów kończyć to postanowiłem (znowu) poprosić o pomoc Monikę (@books.and.cats.lover). Jako, że wpisy z jej udziałem cieszą się wśród Was ogromną popularnością to dziś również oddaje jej stery. Przed Wami 3 książki, które z pełną odpowiedzialnością poleca Monika.

Jesteście ciekawi co tam się znajduję? Zapraszam do dalszej części tego wpisu.


Sharon Bolton „Stokrotka w kajdanach”


Genialna prawniczka wyciąga morderców z więzienia, a potem opisuje ich zbrodnie w bestsellerach.

Seryjny morderca… z fanklubem wielbicielek.
Oboje podejmują grę. Przewrotną i przerażającą…

Maggie Rose wygrywa najtrudniejsze apelacje i pisze bestsellery o zbrodniach morderców, których broniła. Więcej nikt nic o niej nie wie. Nie udziela wywiadów, nie pozuje do zdjęć. Mieszka samotnie, nie ma rodziny ani przyjaciół.
Hamish Wolfe – młody, przystojny lekarz-celebryta. Ma setki wielbicielek. Codziennie dostaje od nich listy. Nawet w więzieniu, gdzie odsiaduje dożywocie za zamordowanie trzech kobiet.
Fanki wierzą, że jest niewinny. Niezbite dowody temu przeczą.
Hamish od miesięcy zasypuje Maggie prośbami, żeby go broniła. Zawsze odmawiała. Teraz się zgadza. Dlaczego?
Jest jeden powód: Stokrotka...


Pierwszym powodem, dla którego warto przeczytać tę książkę jest sposób, w jaki jest napisana, pomiędzy rozdziałami z samą akcją wplecione są różne artykuły, korespondencja bohaterów czy rozdziały książki pisanej przez Maggie, z których dowiadujemy się oczywiście istotnych rzeczy dla prowadzonej sprawy. Po drugie intrygująca główna bohaterka – inteligentna prawniczka zajmująca się głośnymi medialnie sprawami, ale sama unika mediów oraz jednocześnie opisuje wszystko w książkach. Po trzecie i najważniejsze rozwiązanie zagadki w ogóle nie jest przewidywalne ☺

Frode Granhus „Wir”Landegode, gmina Bodo.

Przerażający krzyk przyciąga uwagę dwóch chłopców bawiących się na brzegu morza. W szczelinie między skałami znajdują mężczyznę z rękami w lodowatej wodzie, przykutymi do kamienia. 

Bergland, 50 kilometrów na północ od Bodo.

Starsze małżeństwo dostrzega w pobliżu brzegu porcelanową lalkę pływającą na tratwie z łyka i powiadamia miejscową policję. Do zbadania sprawy zostaje przydzielony śledczy Niklas Hultin, pracujący na miejscowym posterunku w zastępstwie chorego policjanta. W trakcie zbierania informacji na jaw wychodzi mroczna historia sprzed lat. Groza narasta, kiedy po kilku dniach to samo małżeństwo znajduje na plaży nieprzytomną, ranną kobietę, ucharakteryzowaną na znalezioną wcześniej lalkę.


W tej książce podobało mi się to że równocześnie były prowadzone dwa oddzielne śledztwa oraz jak na niewiele ponad 300 stron pojawia się tu sporo wątków, więc z pewnością nie jest nudno. Do paru rzeczy pewnie, że można by się tu przyczepić, ale jak na debiut literacki tego autora jest moim zdaniem całkiem przyzwoicie i z pewnością przeczytam drugą część. Książkę czyta się szybko i przyjemnie więc polecam.

Katarzyna Berenika Miszczuk „Druga szansa”


Julia budzi się w tajemniczym szpitalu. Nie poznaje własnego odbicia, nie pamięta, jak się tu znalazła. Z czasem dowiaduje się, że cała jej rodzina zginęła w pożarze. Jedynie Julii udało się przeżyć, choć na skutek odniesionych obrażeń straciła pamięć. Nazwa ośrodka, Druga Szansa, powinna napawać pacjentów otuchą... Co jednak myśleć o kobiecie, która ciągle wróży Julii śmierć, pojawiającej się nagle nieznajomej dziewczynie i szeptach rozbrzmiewających dookoła?

Najwyraźniej dzieje się tu coś dziwnego.
Julia staje się coraz bardziej zagubiona i przerażona.
Co zrobi w sytuacji, w której nie może zaufać nawet sobie?


Autorka bardzo dobrze zbudowała tu tajemniczą i budzącą grozę atmosferę, a ilustracje są ciekawym urozmaiceniem potęgującym ten nastrój. Książka jest interesująca i ciężko się od niej oderwać, bo w trakcie czytania pojawia się wiele pytań, na których odpowiedzi trzeba czekać w napięciu do ostatnich stron. Chociaż jednak nie wszystkie odpowiedzi uzyskujemy, więc kolejny plus przyznaję za otwarte zakończenie. Ze względu na to jakie książki zazwyczaj wybieram, bardzo podobało mi się to że przez większą część wydawało się że to thriller psychologiczny, a elementy fantastyki są dopiero na samym końcu.


I co sądzicie o zaproponowanych przez Monikę książkach? Zaciekawił Was któryś z tytułów? A może któraś z wyżej wymienionych książek jest już Wam znana?

Ja muszę przyznać, że nie czytałem ani jednej z tych książek ale wszystkie trzy mają według mnie coś co sprawia, że aż chce się po nie sięgnąć. "Drugą szansę" mam już na półce, więc pewnie niedługo się za nią zabiorę. ;)

P.S. Monika poleca bardzo ciekawe książki prawda? Zgadzacie się ze mną, że powinna robić to częściej? ;)

6 komentarzy:

 1. Monice gratuluję dobrego gustu, ponieważ każda książka mnie zaciekawiła i z chęcią je poznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie, też uważam, że autorka tego wpisu ma świetny gust książkowy. ;)

   Usuń
 2. Nigdy wcześniej nie słyszałam o tych książkach, ale na pewno rozejrzę się za nimi w bibliotece :D
  Pozdrawiam! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie trzeba będzie się im bliżej przyjrzeć. :)

   Usuń
 3. Stokrotka w kajdankach zdecydowanie do mnie przemawia. To taka książka po którą sięgnęłabym sama, nawet bez polecenia. Uwielbiam motyw prawników w powieściach, więc tym bardziej. A na Drugą szansę też poluję, opis mnie intryguje bardzo :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie opis Drugiej Szansy też bardzo mocno zaintrygował i dlatego mam już ją od jakiegoś czasu na półce, więc trzeba będzie się za nią wziąć w niedalekiej przyszłości. :)

   Usuń