5 maja 2017

Wyniki i omówienie pierwszego testu kryminalnego.

Zanim przejdziemy do konkretów chciałbym Wam podziękować. Po pierwsze za liczny udział w teście, a po drugie za tyle pozytywnych komentarzy dotyczących tej zabawy. Zaaprobowaliście taką inicjatywę więc na pewno już niedługo z przyjemnością stworzę kolejny tego typu sprawdzian wiedzy o kryminałach.


Ale dobra, to tyle jeżeli chodzi o wstęp. Przejdźmy do konkretów, czyli do wskazania zwycięzców pierwszej edycji oraz zaprezentowania poprawnych odpowiedzi.

Zapraszam Was do dalszej części wpisu. ;)

Najpierw coś co na pewno chce zobaczyć każdy z Was, czyli lista osób, które poradziły sobie w teście najlepiej. Przed Wami czołówka rankingu:


Serdecznie gratuluję! Jak widzicie sporo było takich samych wyników dlatego o kolejności w klasyfikacji decydował czas. Czyli kto pierwszy ten lepszy. Jak widać walka o podium była bardzo zacięta. ;)

Jak widać zwycięzca (a raczej zwyciężczyni) otarł się o maksymalną ilość punktów (do zdobycia było 120 punktów), a ponoć test nie był łatwy. A mi to schlebia, bo wszystkie pytania powstawały w oparciu o książki, które znam. :)

Tyle jeżeli o zwycięzców. Teraz czas na omówienie poprawnych odpowiedzi

PYTANIE 1
Jak miała na imię siostra książkowego psychiatry Hannibala Lectera?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: MISZA

Skąd takie dziwne imię siostry pana psychiatry? Każdy kto czytał książkę mówiącą o przeszłości Lectera wie, że urodził się on na Litwie. Więc imię Misza wcale nie powinno dziwić.

Taką odpowiedź udzieliło 37,5% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 2
Który z autorów wykreował postać Mikaela Blomkvista?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: STIEG LARSSON

Jakikolwiek komentarz jest zbędny. Jeżeli udzieliłeś niepoprawnej odpowiedzi na to pytanie to czym prędzej sięgnij po trylogię Millenium autorstwa pana Stiega. Uwierz mi, naprawdę warto.

Taką odpowiedź udzieliło 56,25% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 3
Jaki tytuł nosi pierwsza książka z serii przygód agentki Maggie O'Dell?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: "DOTYK ZŁA"

Tutaj też nie wiem co napisać. I jest mi przykro (równie mocno jak powyżej) jeżeli nie znacie się z Maggie. Gorąco polecam tę serię. Tym bardziej, że jej pierwsza część (jak już wiesz jest to "Dotyk zła";)) jest genialna.

Taką odpowiedź udzieliło 31,25% uczestników testu. Najpopularniejszą odpowiedzią był "Łowca dusz", którego wybrało 37,5% uczestników testu.

PYTANIE 4
Co wchodzi w skład ulubionego napoju Myrona Boitara?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: CZEKOLADA


To właśnie pije Myron Bolitar. Nie whisky, nie sok pomidorowy, a właśnie czekoladowy napój. Prawdziwy mężczyzna z niego! ;)
Bierzcie się za poznanie się z Myronem czym prędzej!

Taką odpowiedź udzieliło 43,75% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 5
Kim z zawodu jest bohater książek Katarzyny Bondy Hubert Meyer?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: PROFILEREM POLICYJNYM

Nie prywatny detektyw, nauczyciel czy sprzedawca używanych samochodów (szkoda, że nikt nie wybrał tej odpowiedzi) tylko właśnie profiler policyjny. Pan psycholog Hubert Meyer ściga przestępców na swój specyficzny sposób ale najważniejsze, że jest skuteczny. :)

Taką odpowiedź udzieliło 56,25% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 6
Na jakim instrumencie gra Rudolf Heinz, bohater książek Mariusza Czubaja?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: GITARA

Śląski policjant Rudolf Heinz gra w zespole rockowym właśnie na gitarze. A drodzy uczestnicy testu niestety nie znali odpowiedzi na to pytanie. Stawialiście na saksofon, wiolonczelę, a nawet na ukulele, a nie na gitarę. Czyżby była zbyt oczywista?

Taką odpowiedź udzieliło 0% uczestników testu. Nikt! Jestem w szoku. ;)
Najpopularniejszą odpowiedzią był saksofon, którego wybrało 50% uczestników testu.

PYTANIE 7
Kibicem jakiego klubu piłkarskiego jest żona Teodora Szackiego, Weronika?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: LEGIA WARSZAWA

Tak, ja zwracam uwagę na takie detale jak czytam książkę i później dzięki temu mogę tworzyć takie szczegółowe pytania. Jak ktoś czytał "Uwikłanie" to może skojarzyć taki moment w którym Weronika wraca z meczu Legii, niezadowolona z wyniku (dlatego to zapamiętałem ;)). 

Taką odpowiedź udzieliło 18,75% uczestników testu. Jestem z Was dumny, że nie wybieraliście Legii. A jestem podwójnie dumny, bo najpopularniejszą odpowiedzią był Lech Poznań, którego wybrało 56,25% uczestników testu. Moja krew! Ja też wybieram Lecha. ;)

PYTANIE 8
Kogo zabijał morderca w książce "Chirurg" Tess Gerritsen?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: MŁODE I SAMOTNE KOBIETY

Jak spojrzycie na procent poprawnych odpowiedzi to przekonacie się, że to pytanie było tym najprostszym. Mam nadzieję, że to osoby, które udzielały poprawnych odpowiedzi udzielały ich dlatego, że znało odpowiedź, a nie strzelało. Dobra, wiem, że w dużej części strzelaliście. Sami się przyznawaliście. Ale i tak "Chirurga" polecam! Jak wszystkie książki, które pojawiały się w tym teście. ;)

Taką odpowiedź udzieliło 81,25% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 9
Jakie zwierze posiadał Eduard Delacroix w książce Stephena Kinga "Zielona mila"?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: MYSZ

Pan Dzwoneczek wytresowany w celi śmierci przez skazanego Eduarda Delacroix był małą niepozorną myszką. Jak widać nawet w więzieniu można mieć zwierzątka. Tylko niestety nie wszyscy strażnicy Zielonej Mili nie byli zadowoleni z tego faktu. Ale zdanie tego strażnika się nie liczy, bo to tylko Percy. ;)

Taką odpowiedź udzieliło 68,75% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 10
Z jakiego kraju pochodzi książkowy bohater Patrick Hedström?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: SZWECJA

Ten bohater jest główną postacią sagi stworzonej przez Camille Lackberg. Pan policjant z komisariatu w Tanumshede, który co chwilę musi radzić sobie z zagadkami kryminalnymi. Niby okolica spokojna ale trup ściele się gęsto, a każdy mieszkaniec ma jakieś mroczne tajemnice. Szwedzcy policjanci mają przez to mnóstwo pracy. ;)

Taką odpowiedź udzieliło 75% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 11
Jak na imię ma komisarz Kopp, postać stworzona przez Katarzynę Puzyńską?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: KLEMENTYNA

Szczerze mówiąc jestem dumny z tego pytania. Dokładniej cieszę się, że udało mi się sformułować to pytanie tak, że pasowały i męskie i damskie imiona. I połowa uczestników dała się złapać w pułapkę i wybrało, że Klementyna nie jest Klementyną tylko Danielem czy Markiem. ;)

Taką odpowiedź udzieliło 50% uczestników testu i była to najczęściej wskazywana odpowiedź.

PYTANIE 12
Której z tych tytułów nie jest tytułem książki Jonathana Kellermana?

POPRAWNA ODPOWIEDŹ: "ZABÓJCZA ODTRUTKA"

"W obronie własnej","Dowód","Zagadka"i "Bomba zegarowa" to tytuły książek Kellermana, a "Zabójcza odtrutka"? Aż sprawdziłem teraz w internecie, taka książka nie istnieje. Tytuł wymyśliła moja chora głowa. Ale jak widać po procencie poprawnych odpowiedzi zrobiłem to skutecznie.  Albo ewentualnie nie znacie jeszcze książek Kellermana. Jeżeli tak to... Tak wiecie, musicie to nadrobić. ;)

Taką odpowiedź udzieliło 25% uczestników testu. Najpopularniejszą odpowiedzią był "Bomba zegarowa", którą wybrało 31,25% uczestników testu.

I to w sumie na tyle. Jak widzicie ten test pozwolił Wam nie tylko sprawdzić swoją wiedzę z zakresu książek kryminalnych (bardzo szczegółowej wiedzy) ale także poznać całkiem sporo nazwisk autorów po których książki warto sięgnąć. Naprawdę warto. Mówię Wam to jako ekspert. :)

Trzymajcie się i jeszcze raz dzięki za tak pozytywne przyjęcie tej zabawy.  Do przeczytania w następnym wpisie. :)

P.S. Tak jak wspominałem na początku kolejny test już niedługo. ;)

5 komentarzy:

 1. Można kupić gdzies yoo-hoo w Polsce?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są różne strony z amerykańskimi słodyczami i nie tylko, gdzie znajdziesz ten napój, np. tutaj: https://www.cosslodkiego.com.pl/product-pol-1549-Yoo-hoo-Chocolate-drink-325ml.html
   :)

   Usuń
  2. Moja przedmówczyni mądrze mówi, popieram. ;)

   Usuń
 2. Jestem na podium z jakże zacnym wynikiem 70 pkt, nie ma źle. :D Już czekam na kolejny test, może pójdzie mi trochę lepiej. :)
  I zajęłam zaszczytne pierwsze miejsce, jako najaktywniejszy (czytaj najlepszy) komentator, yoo-hoo! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poszło Ci zdecydowanie za dobrze. Następny test będzie jeszcze bardziej szczegółowy. Nie ma tak dobrze.;)
   Pierwsze miejsce jeżeli chodzi o ilość komentarzy jest ale bądź czujna, bo vice lider naciska. ;)

   Usuń